Utställning med skulptören och konstnären Fanny Bylund.
Fanny Bylund hämtar inspiration från stadens arkitektur – inte som övergripande idé, utan i byggnadernas konkreta uttryck: vinklar, nischer och portar. Mötet mellan olika arkitektoniska tidsepoker ger upphov till de skulpturer hon bygger, där detaljerna och samspelet mellan ljus, skugga och skarpa kanter står i fokus.
Skulpturerna formas genom ringling i bränd lera. De är ihåliga, med tunna väggar som omsluter luft, vilket ger dem en oväntat balanserad tyngd.
Skalan varierar och antyder rumsligheter som kan upplevas som vandringsbara, med trappor och hörn som bjuder in till rörelse. Arbetet byggs upp lager för lager, nerifrån och upp, i en process som kräver noggrann timing. För snabbt arbete kan leda till kollaps, medan för långa pauser gör materialet svårare att fortsätta forma.
I Fanny Bylunds praktik har skissandet fått ge plats åt en mer intuitiv metod. Materialet fungerar som en aktiv medspelare och nya former växer fram under arbetets gång, ofta bortom det planerade. Den öppna processen, där slutresultatet inte är givet, är både en drivkraft och en utmaning.
Till sist övergår den råa leran till en färdig skulptur – ett objekt som etablerar sin egen närvaro i rummet.
Läs mer här.
Konsthallen ligger i en vacker byggnad i centrala Arvika.
Arvika Konsthall
Storgatan 24, 67131 Arvika