Den här dagen uppmärksammar Stömne bygdegårdsförening konstnären Hilding Werner med en utställning på Stömne Bygdegård. Utöver verk av Wulf och Inger Wendler är du välkommen att ta med egna tavlor målade av Hilding Werner om du har.
Kaffeservering.
För frågor och information kontakta Wulf Wendler, tel 070-626 73 43.
Hilding Werner (1880–1944) var en värmländsk målare och tecknare vars konstnärskap kom att präglas starkt av hans liv och arbete i Stömne. Efter studier i Stockholm och kontakter med tidens framstående konstnärer återvände han 1907 till Värmland och bosatte sig vid Hammartjärnet i Stömne, där han inrättade sin ateljé.
Det omgivande landskapet kom att spela en avgörande roll i hans konst. Här utvecklade han sitt romantiskt färgade och realistiska landskapsmåleri, tydligt influerat av samtida konstnärer som Gustaf Fjæstad och Otto Hesselbom. Naturen kring Stömne, med sina skogar, sjöar och stämningsfulla vyer, återkommer ofta i hans verk och bidrar till den säregna atmosfär som kännetecknar hans måleri.
Han var en av initiativtagarna till Värmlands konstnärsförbund.