Endast bokning och betalning online. Det finns två platser med Kayakomat i Kristinehamn:
Kayakomat- Kapurja precis bredvid Sjöräddningsstationen
Här finns sex enkelkajaker och tre dubbelkajaker.
Boka Kapurja här
Kayakomat- Presterud = First Camp Herrgårdsliv vid Hamnmagasinet
Här finns två enkelkajaker, två dubbelkajaker och två SUPar (stand up board).
Boka Presterud här
På campingen finns även kanoter som hyrs direkt av campingen i receptionen. Läs mer här.
I hyran ingår kajak/SUP, paddel, kapell (ej för SUP) och flytväst.
Ett tips när du bokar är att tänka på att det tar tid att lägga i och ta upp kajaken plus att man helst inte vill stressa när man paddlar, så lägg gärna på en extra timme utöver den tid som ni beräknat för turen.
Ta gärna med keps, solglasögon, en vattenflaska och mobilen i ett vattentätt fodral. I Kajakerna finns vattentäta utrymmen där du får plats med en liten väska, tex för matsäck. SUParna har inget förvaringsutrymme.
Var noga med att läsa säkerhetsföreskrifterna och ha koll på vilken väderlek det ska bli så att ni inte bli överraskade mitt ute på sjön.
Läs tips på paddelturer i Kristinehamn från kayakomaterna. Med start vid Kayakomat Kapurja har du närmre ut att paddla kring öarna i den närmsta skärgården medans start vid First Camp är det närmre att ta en tur in mot centrum och enklare paddling i Vålösundet.
Se även paddelkartan.
Kayakomaten är öppen dygnet runt under perioden maj-september.